<<< повернутися | обговорити на форумі >>

1/07/2020

 

1 липня 2020 року з приводу приймання Національним банком функцій регулювання ринку ("спліт") відбулась онлайн-зустріч з майже 500 учасниками ринку небанківських фінансових послуг. Від Національного банку у зустрічі брали участь Голова НБУ Яків Смолій, перший заступник Голови НБУ Катерина Рожкова, заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб, директор Офісу Правління НБУ Арсен Макарчук, директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Ольга Гурбич, директор Департаменту ліцензування Олександр Бевз, директор Департаменту статистики та звітності Юрій Половньов, директор Департаменту виїзних перевірок Денис Новиков, директор Департаменту нагляду за страховим ринком Ольга Максимчук, директор Департаменту фінансового моніторингу Ігор Береза, начальник Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Ольга Лобайчук.

У вступному слові Голова центробанку, зокрема, зазначив, що фінансова стабільність неможлива без здорового, прозорого та ефективного ринку небанківських фінансових послуг. НБУ очікує доброчесної поведінки, прозорості та клієнторієнтованості від небанківських установ. В новій ролі першочергову увагу регулятора буде приділено створенню та впровадженню інтегрованої моделі регулювання та нагляду за фінансовими ринками, подальшому реформуванню небанківського ринку відповідно до провідних міжнародних практик. На завершення Яків Смолій закликав долучатися до співпраці для реформування та розвитку сектору.

Катерина Рожкова наголосила, що попереду очікує багато спільної роботи над законодавством, регулюванням, визначенням перспектив розвитку сегментів ринку. Модель регулювання та нагляду над небанківським фінансовим сектором буде базуватися передусім на ризик-орієнтованому підході. Кредитні спілки потребуватимуть більш серйозного нагляду і виконання певних нормативів, оскільки мають зобов’язання перед своїми членами. А також зазначила, що для того, щоб зміна державного регулятора пройшла найбільш комфортно, було розроблено Путівник для небанківських фінансових установ, який розміщено на сайті НБУ.

Заступник Голови НБУ Дмитро Сологуб розповів про нову методологію регулювання діяльності небанківських фінансових установ та шість законопроектів, над якими працює Національний банк для успішної реалізації проекту „Спліт”, у т. ч. Закон про фінансові послуги та Закон про кредитні спілки, а також ряд відповідних нормативних актів, які будуть опрацьовуватися разом з учасниками ринку та із залученням фахівців професійних об’єднань.

Арсен Макарчук, директор Офісу Правління НБУ, що відповідає за розробку нового законодавства, зокрема, повідомив, що Закон про фінансові послуги, який перебуває у профільному Комітеті Верховної Ради і незабаром буде винесений у сесійний зал, а Закон про кредитні спілки найближчим часом буде представлений ринку для обговорення.

Про засади нормативно-правової політики регулятора поінформувала учасників зібрання директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Ольга Гурбич.

Директор Департаменту ліцензування Олександр Бевз зазначив, що замість Закону про ліцензування, який втратив чинність, Нацбанком застосовуватимуться положення Закону про фінпослуги від 1 липня. Усі видані Нацкомфінпослуг ліцензії небанківських фінустанов лишатимуться чинними. Нове Положення про ліцензування не внесе суттєвих змін до процесу ліцензування, у ході підготовки відбудеться його публічне опрацювання. Також було докладно презентовано вищезгаданий Путівник для небанківських фінансових установ (https://bank.gov.ua/ua/news/all/putivnik-dlya-nebankivskih-finansovih-ustanov), у якому акумульовано усю необхідну інформацію щодо законодавства та регулювання, захисту прав споживачів, ліцензування, фінансового моніторингу, статистики та звітності, нагляду за ринком небанківських фінустанов, виїзних та безвиїзних перевірок та ін.

Юрій Половньов докладно зупинився на правилах подання звітності до Нацбанку і зазначив, що цей процес спільно з асоціаціями провадився у тестовому режимі 4 місяці. Рішення щодо формату звітності, який діє зараз, є остаточним, що буде закріплено у відповідному нормативному акті. Також було роз’яснено ряд технічних моментів, враховуючи, що портал з подачі звітності наступного тижня буде переключено з тестового на продуктивний режим.

Денис Новиков та Ольга Максимчук поінформували про план, формат, види та мету виїзних та безвиїзних інспекційних перевірок.
Щодо загальних вимог до фінансового моніторингу у небанківському секторі розповідав Ігор Береза, наголосивши, що до кінця поточного року триватиме адаптивний період, щоб фінустанови мали час внести відповідні зміни до своїх внутрішніх документів.

Начальник Управління захисту прав споживачів фінпослуг Ольга Лобайчук зробила акцент на необхідності повернути довіру споживачів до небанківських фінансових установ шляхом дотримання принципів прозорості і надання якісних фінансових послуг. Управління дотримуватиметься основних таких напрямків у роботі: розробка вимог і рекомендацій, безвиїзний контроль (вимоги до сайтів, реклами), робота зі зверненнями громадян, виявлення системних порушень. Контроль у даному напрямку буде включатися поступово, з одночасною комунікацією з ринком.
Після закінчення доповідей відбулася тривала сесія запитань-відповідей.

Відео засідання: https://www.youtube.com/watch?v=UTi6VlSXVM8&feature=youtu.be

<<< повернутися | обговорити на форумі >>