<<< повернутися | обговорити на форумі >>

29/03/2017

 

22 березня 2017 року відбулось чергове засідання Ради Національної асоціації кредитних спілок України.

 

На розгляд Ради було винесено наступні питання: затвердження протоколу попереднього засідання Ради НАКСУ; звіт Виконавчої дирекції про роботу, що тривала після останнього засідання Ради НАКСУ; Про проведення чергової ХХ IV Звітно-виборної Конференції НАКСУ; виключення кредитних спілок з членів НАКСУ; різне.

Після затвердження протоколу минулого засідання Президент НАКСУ проінформував присутніх про роботу Виконавчої дирекції протягом останнього періоду. Фінансовим департаментом проаналізовано фінансову звітність членів НАКСУ за результатами їх діяльності у 2016 році, яка свідчить, що кредитні спілки спрацювали стандартно стагнаційно, але з певними позитивними зрушеннями по деяких показниках . Так, з агальні активи за рік зросли на 4,2%, загальний кредитний портфель не змінився, а ріст заощаджень склав 4,3%. Сумарний капітал збільшився на 7,5%, резервний капітал — на 2,7%. Позитивним є невелике зменшення рівня прострочення кредитів на 2,2%, який нарешті становить менше 20% від загальної суми кредитів.

У звітному періоді було завершено оновлення на безкоштовній основі сайтів кредитних спілок — членів НАКСУ, що розміщуються на сервері асоціації; проведено семінар та три вебінари з актуальних питань поточної діяльності кредитних спілок. Активно розвивається співпраця з Проектом USAID "Кредитування сільськогосподарських виробників" (САР), проведено близько 10 засідань на тристоронній основі з представниками Проекту САР, НАКСУ та ВАКС для взаємоузгодження позицій. В Україну за цей час здійснив 4 місії Головний радник із питань політики Проекту Павел Гржесік для участі у відпрацюванні проекту Закону „Про кредитні спілки”. У рамках візитів було проведено по три зустрічі в Нацкомфінпослуг та у Комітеті Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності за участю представників Виконавчої дирекції НАКСУ.

В рамках Проекту в офісі НАКСУ працювали знані міжнародні експерти з Коста-Ріки та Польщі, які здійснили своєрідний аудит та детальний аналіз стилю та практики діяльності Виконавчої дирекції та всієї асоціації по всіх аспектах її функціонування. За результатами цієї роботи НАКСУ будуть надані детальні рекомендації з удосконалення функціоналу, планування та підвищення ефективності роботи нашого об’єднання.

Відбувся перший тур відбору кредитних спілок для участі у робочій групі Проекту. Членами Ради НАКСУ було зазначено, що дана процедура викликала у потенційних учасників ряд запитань, зокрема, щодо вимог та критеріїв відбору. У цьому зв’язку на засіданні було прийняте рішення доручити Виконавчій дирекції НАКСУ підготувати відповідне звернення до керівництва Проекту щодо принципів формування робочої групи для реалізації усіх запланованих напрямків його роботи.

Наступним предметом особливої уваги Виконавчої дирекції НАКСУ лишається питання переліцензування кредитних спілок. НАКСУ спільно з ВАКС з великими зусиллями вдалося домогтися прийняття державним регулятором розпоряджень №162 та №163 від 26.01.2017 р. для спрощення процесу переоформлення чинних ліцензій. Тим не менш, забюрократизованість процесу триває. Тому НАКСУ було підготовлено та розповсюджено серед членів асоціації відповідні листи з детальними покроковими рекомендаціями, а також в онлайн-режимі відбувається супровід підготовки до процесу переліцензування із кожною кредитною спілкою.

Далі Президент НАКСУ зупинився на не менш болючому для кредитних спілок питанні неприбутковості та РРО. Дане питання чекає на розгляд у Верховному Суді. За сприяння канадійців Президентами НАКСУ та ВАКС проведено зустріч із першим віце-прем’єр-міністром України Степаном Кубівим, проведено цілий ряд інших зустрічей та переговорів. Усе це поки що не принесло великих результатів, але робота продовжується.

Щодо роботи над проектом Закону „Про кредитні спілки” Петро Козинець зазначив, що процес взаємоузгодження дещо затягнувся, і в першу чергу через позицію Нацкомфінпослуг по ряду питань. Однак сьогодні НАКСУ докладає максимум зусиль до того, щоб законопроект був зареєстрований, прийнятий у першому читанні, після чого можна буде його далі обговорювати та шукати компроміси вже на рівні другого читання.

Людмила Кравченко докладно поінформувала членів Ради НАКСУ про новації законопроекту „Про кредитні спілки”. Зокрема, він передбачає участь кредитних спілок у фонді гарантування вкладів фізичних осіб, виходячи з директив Європейського союзу, зміну механізму здійснення дозвільних процедур та істотне розширення спектру послуг кредитних спілок та ін.

Звіт Виконавчої дирекції був узятий до відома, а також прийняте рішення оприлюднити на сайті асоціації інформацію щодо чергової Всесвітньої Конференції кредитних спілок, яка проходитиме 23-26 липня цього року у Відні (Австрія).

Далі на засіданні Ради НАКСУ було прийняте рішення про проведення чергової ХХ IV Звітно-виборної Конференції НАКСУ 24 травня у Києві, традиційно об’єднавши цей захід із загальними зборами ОКС НАКСУ, а також 25 травня — виїзне засідання круглого столу для обговорення найбільш актуальних аспектів діяльності кредитних спілок.

Також у ході засідання було розглянуто ряд поточних питань діяльності КС, зокрема, стосовно обмеження обсягу фінансових операцій та виконання норм розпорядження Нацкомфінпослуг №7 в частині використання рейтингової оцінки банків за національною шкалою.

Наприкінці засідання на підставі інформації директора фінансового департаменту НАКСУ Катерини Калустової, у зв’язку з припиненням діяльності та втратою контактів, Радою було прийняте рішення виключити зі складу НАКСУ кредитні спілки „ОІІМФ” (м. Одеса), „Прикарпаття-сім” (м. Івано-Франківськ), „Селянський кредит” (м. Чернігів), „Реал-Кредит” (м. Київ), „Лаванда” (смт Гребінки) та „Довіра” (м. Згурівка).

Перед членами Ради НАКСУ та іншими учасниками засідання з презентацією виступив представник страхової компанії PZU Україна, який закликав менеджмент кредитних спілок до співпраці і відповів на усі запитання присутніх.

 

 

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>