<<< повернутися | обговорити на форумі >>

26/12/2013

Діалог з регулятором

23 грудня у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відбулася зустріч Голови Нацкомфінпослуг Бориса Візірова з представниками ринку кредитних спілок „Сучасний стан кредитної кооперації на ринку фінансових послуг”. У зустрічі взяли участь член Комісії Юрій Назаренко, директор департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Геннадій Дмитренко, керівники професійних об’єднань кредитних спілок Петро Козинець, Людмила Кравченко, Катерина Калустова від НАКСУ та Вікторія Волковська і Іван Вишневський від ВАКС та ОКС „ПЗВ”, члени виборних органів асоціацій та лідери кредитних спілок.

Говорячи про першочергові завдання, які стоять перед ринком кредитних спілок, Голова Нацкомфінпослуг наголосив на необхідності відновлення довіри населення до кредитних установ шляхом повернення втрачених заощаджень і упередження негативних явищ, які привели до цього, і закликав лідерів професійних об’єднань до активної участі у цьому процесі. Також Борис Візіров окреслив основні напрямки роботи державного регулятора, зазначивши, що пріоритетом є створення сприятливих умов для функціонування кредитних спілок і захист прав споживачів фінансових послуг, і наголосив на необхідності більш тісної співпраці ринку з регулятором.

Вікторія Волковська поінформувала учасників засідання про заходи, які вживаються для збереження платоспроможості кредитних спілок — членів ВАКС та наголосила на потребі ринку в скорішому прийнятті оновленого профільного Закону з урахуванням пропозицій професійних учасників та збереженням основних засад діяльності КС.

Петро Козинець привітав ініціативу проведення засідань робочих груп і вкотре наголосив, що ринок кредитних спілок більше за всіх у державі зацікавлений у стабільному та надійному розвитку, однак його стримують ряд факторів. Це, зокрема, невизначеність ось уже 4 роки із законодавчими змінами, відсутність практики постійної участі представників професійних об’єднань у розробці проектів законодавчих та нормативних документів на початковій стадії, зовнішня антиреклама кредитних спілок у засобах масової інформації, для уникнення якої також необхідна більш конкретна співпраця з регулятором. Також Президент НАКСУ вчергове вказав на гостру необхідність вирішення проблеми з бюрократичною практикою регулятора, яка склалася з дозвільними процедурами, і принагідно наголосив, що без усунення вказаних перешкод на зростання ринку кредитних спілок буде дуже складно.

Людмила Кравченко навела конкретну статистику щодо отримання кредитними спілками дозвільних документів. Так, у процесі переліцензування кредитні спілки — члени НАКСУ протягом останніх двох-трьох років надавали документи на ліцензію по 6, 7, 8 разів, а одна абсолютно стабільна кредитна спілка — 14 (!) разів. Через масові відмови у видачі ліцензій велика кількість КС змушена переорієнтовувати свою діяльність на роботу з додатковими пайовими внесками, наслідком чого є істотне зменшення обсягів портфеля вкладів.

Відповідаючи на запитання Голови Комісії щодо потенціалу ринку кредитної кооперації, Людмила Кравченко зазначила, що орієнтири визначено ще 2007 року, коли рух кредитних спілок України було визнано WOCCU таким, що найбільш динамічно розвивається серед усіх кредитних спілок світу, і темпи його розвитку зростали майже вдвічі щороку.

Наступна проблема — це абсолютна бездіяльність виконавчої служби. І навіть у разі стягнення органом ДВС боргу, кошти затримуються на рахунках Держказначейства. На жаль, жодне подання НАКСУ до державного регулятора щодо врегулювання питання з ДВС не отримало будь-якої реакції. Також Людмила Кравченко звернулась до Голови Комісії з проханням поставити на особистий контроль функціонування Комплексної інформаційної системи, яке сьогодні викликає багато питань. За свого боку Борис Візіров зазначив, що наразі Комісією закінчується відпрацювання з Міністерством юстиції України спільного договору про взаємодію щодо нормативної роботи, судової практики, де питання роботи з ДВС буде враховано. Для удосконалення роботи КІС йтиме співпраця з розробником, враховані наявні недоліки і буде запроваджено паспорт фінансових установ, де накопичуватиметься інформація щодо їх діяльності.

Олена Маковій, Голова обласної асоціації та Голова правління чернігівської КС „Моя родина” від імені кредитних спілок Чернігівської області також акцентувала увагу на відсутності прогресу у питанні провадження дозвільних процедур. Іван Вишневський, Голова правління ОКС „ПЗВ”, у контексті посилення захисту прав споживачів та наголосив на необхідності захисту прав кредиторів. Своїм досвідом у частині підвищення фінансової грамотності населення, участі в реалізації енергозберігаючих проектів поділилися лідери кредитних спілок: „Гарант” (м. Київ), „Відродження”, (с. Копичинці Тернопільської обл.), „Київський кредитний альянс”, „Профспілкова скарбниця” (м. Київ), „Анісія” (м. Львів).

Також під час засідання робочої групи Голови правлінь ряду кредитних спілок (КС профспілок МВС України (м. Київ), КС „АР МОУ” (м. Одеса), КС „Слобожанська” (м. Харків) мали можливість донести безпосередньо до Голови Нацкомфінпослуг основні проблеми, з якими стикаються у своїй роботі добросовісно працюючі кредитні спілки, наслідком чого є стримування або перешкоджання розвитку ринку КС.

На завершення засідання Борис Візіров зазначив, що Нацкомфінпослуг має на меті не знищення, а розвиток, покращення ринку кредитних спілок, який має великий потенціал, і неодноразово підкреслив, що ринок почутий регулятором. Лишається сподіватися, що результат цього ми зможемо й побачити найближчим часом. Діалог ринку з регулятором з триватиме і надалі у формі засідань робочих груп, найближче з яких відбудеться на початку січня наступного року.

 

 

 


<<< повернутися | обговорити на форумі >>