<<< повернутися | обговорити на форумі >>

08/10/2014

Засідання круглого столу «Держава, кредитні спілки, споживачі: захист прав та баланс інтересів»

 

3 жовтня 2014 року у прес-центрі „Укрінформ” відбулось засідання круглого столу «Держава, кредитні спілки, споживачі: захист прав та баланс інтересів». У засіданні, організованому ВАКС та ПЗВ, взяли участь заступник директора Генерального департаменту банківського нагляду Костянтин Раєвський, представник Міністерства фінансів України Андрій Страшний, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик, директор департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій Нацкомфінпослуг Лариса Мендрул, президент ВАКС Вікторія Волковська, віце-президент НАКСУ Людмила Кравченко, віце-президент НАКСУ з питань саморегулівності Катерина Калустова, керівники ряду кредитних спілок.

Основні питання, які обговорювались на засіданні, стосувались забезпечення захисту вкладів (депозитів) членів кредитних спілок; повернення грошей, вкладених кредитними спілками до банків, які оголошено неплатоспроможними; взаємодії кредитних спілок з Національним банком України та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб; розміщення коштів кредитними спілками в банках (зобов'язань та відповідальності); доступу до правдивої інформації та реального аналізу фінансового стану банків.

У ході обговорення питань Людмила Кравченко зазначила, що аналіз ситуації по членах НАКСУ показав, що на сьогодні в неплатоспроможних банках заблоковані мільйони гривень на поточних та депозитних рахунках кредитних спілок. І саме в тих банках, які мали найкращі рейтинги протягом останніх кількох років, оскільки при виборі банківської установи керівники кредитних спілок орієнтуються передусім на показники, оприлюднені Національним банком України. Водночас абсолютно відсутня будь-яка система попереджень про факт виникнення ускладнень у того чи іншого банку. Зараз вже очевидна необ’єктивність таких рейтингів, і необхідно спільними зусиллями знайти вихід з ситуації, забезпечивши кошти юридичних осіб, у т.ч. кредитних спілок, розміщені у банках.

Оскільки кредитні спілки провадять свою діяльність в рамках, встановлених державою, саме держава має взяти на себе відповідальність за відшкодування збитків, які виникли внаслідок такого становища КС.

Крім того, відповідно до законодавства, кошти кредитних спілок, розміщені у неплатоспроможних банках, належать до сьомої черги вимог кредиторів у ФГВФО, і це практично унеможливлює їх повернення Фондом.

Представники ринку кредитної кооперації наголосили на необхідності забезпечення захисту прав членів кредитних спілок, захисту вкладів (депозитів) членів КС і вдосконалення системи державного нагляду та регулювання діяльності банків, що дало б змогу убезпечити кошти вкладників, зберегти довіру до кредитних спілок як нерідко єдиного джерела фінансування малозабезпечених громадян.

На жаль, жодне з піднятих під час засідання життєво важливих для ринку кредитних спілок питань не знайшло конструктивного відгуку з боку представників державних інституцій.


<<< повернутися | обговорити на форумі >>