<<< повернутися | обговорити на форумі >>
ПРОЕКТ

ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
від_______________ №_______

Тимчасове положення
про порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ

1. Загальні положення
1.1. Тимчасове положення про порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ (далі - Положення) розроблене на виконання вимог статті 47 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, підпункту 18 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292, та Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 р. № 125 (в редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 вересня 2004 р. № 2384) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2003 р. за № 1115/8436.

1.2. Це Положення визначає єдині умови та порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ.

1.3. Сертифікації підлягають:
- фізичні особи, що працюють в установі, яка здійснює професійну діяльність щодо тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ, надання аудиторських, юридичних або консультаційних послуг з питань функціонування ринків фінансових послуг;
- незалежні експерти;
- службовці Уповноваженого органу,
які безпосередньо здійснюють або мають намір безпосередньо здійснювати тимчасову адміністрацію окремого виду фінансової установи.
1.4. Сертифікат за встановленою формою згідно з додатком 1 видається Держфінпослуг строком на три роки і є чинним на всій території України.

1.5. Держфінпослуг веде журнал реєстрації сертифікатів, виданих особам, що здійснюють професійну діяльність щодо тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ в Україні (надалі - журнал реєстрації виданих сертифікатів), за встановленою формою згідно з додатком 2.

1.6. Аркуші журналу реєстрації виданих сертифікатів повинні бути пронумеровані, прошнуровані/зшиті, завірені печаткою Держфінпослуг та зберігатися протягом 10 років після останнього запису.

2. Визначення понять
2.1. Кандидат - громадянин України, який має намір отримати сертифікат Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі – Держфінпослуг) на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ і висловив своє бажання поданням відповідної заяви до Держфінпослуг.

2.2. Сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ - це офіційний документ, що видається відповідно до вимог цього Положення та засвідчує компетентність спеціаліста і рівень професійних знань, необхідних для здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ на території України.

2.3. Сертифікація - визначення відповідності кандидата вимогам цього Положення, Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та нормативно-правових актів Держфінпослуг.

2.4. Інші поняття вживаються у цьому Порядку у значеннях відповідно до чинного законодавства України.

3. Кваліфікаційні вимоги до осіб, які претендують на отримання сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ, та порядок подання документів
3.1. Особа, яка претендує отримати сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ (далі - Сертифікат), повинна мати:
а) вищу економічну чи юридичну освіту;
б) свідоцтво про проходження підвищення кваліфікації за формою "спеціалізація" відповідно до погоджених Держфінпослуг програм для керівників та головних бухгалтерів фінансової установи;
в) не менш як трирічний досвід роботи за фахом у фінансових установах відповідного виду, підрозділах Держфінпослуг, що здійснюють державне регулювання і нагляд за діяльністю фінансових установ відповідного виду, або у сфері надання аудиторських, юридичних чи консультаційних послуг фінансовим установам відповідного виду, що підтверджується належними документами (договір, виписка з трудової книжки тощо).

3.2. Не може претендувати на отримання Сертифікату особа, яка:
а) за вироком суду позбавлена права посідати посади та займатися діяльністю на ринках фінансових послуг у відповідній сфері;
б) була звільнена з роботи відповідно до пунктів 2, 3, 8 частини 1 статті 40 та пунктів 1, 2 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю України, якщо робота була пов'язана з діяльністю на ринках фінансових послуг.
в) має непогашену або незняту судимість за корисливі злочини;
г) входила до керівного складу, виконувала функції головного бухгалтера, аудитора, фінансового чи юридичного консультанта фінансової установи, що була визнана у встановленому законодавством порядку банкрутом та/або позбавлена ліцензії при умові, якщо особа здійснювала вказані функції не менше ніж за п’ять років до визнання фінансової установи банкрутом;
ґ) входить до складу органів управління та/або знаходиться у трудових відносинах з фінансовою установою відповідного виду.

4. Порядок подання та розгляду документів для отримання Сертифіката
4.1. Для одержання Сертифіката кандидат подає до Держфінпослуг такі документи:
а) заяву про видачу Сертифіката (додаток 3);
б) завірену в установленому порядку копію документа про вищу економічну та/або юридичну освіту;
в) завірену в установленому порядку копію свідоцтва про проходження підвищення кваліфікації за формою "спеціалізація" відповідно до погоджених Держфінпослуг програм для керівників та головних бухгалтерів фінансової установи;
г) завірену в установленому порядку копію трудової книжки;
ґ) довідку про діяльність у складі керівних органів фінансових установ;
д) довідку про відсутність непогашеної або незнятої судимості;
е) завірену в установленому порядку копію паспорта;
є) копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
ж) фотокартку розміром 4 х 6 см;
з) електронну форму інформації про особу на дискеті 3,5" за встановленим форматом згідно з додатком 4 та її паперову копію;
і) опис поданих документів на отримання Сертифіката (оригінал та копія).

4.2. Всі документи мають бути у швидкозшивачі, з внутрішнім описом та пронумерованими аркушами, викладені державною мовою. Якщо оригінали документів викладені іншою мовою, вони мають бути перекладені на українську мову та завірені в установленому порядку.

4.3. Документи подаються до Держфінпослуг особисто або надсилаються поштою.

4.4. Документи, зазначені в п. 4.1, приймаються за описом, копія якого видається/відправляється кандидату з відміткою про дату прийняття документів Держфінпослуг та підписом відповідальної особи.

4.5. За достовірність інформації, поданої для видачі Сертифіката, кандидат несе відповідальність відповідно до чинного законодавства.

4.6. За результатами розгляду поданих до Держфінпослуг документів та перевірки відповідності кандидата вимогам цього Положення приймається рішення про видачу або відмову у видачі Сертифіката протягом тридцяти днів з дня надходження заяви та всіх необхідних документів.

4.7. Рішення про видачу Сертифіката приймається розпорядженням Держфінпослуг.

4.8. Повідомлення про прийняття рішення про видачу Сертифіката або про відмову у видачі Сертифіката надсилається (видається) кандидату в письмовій формі протягом трьох робочих днів із дати прийняття відповідного рішення. У рішенні про відмову у видачі Сертифіката зазначаються підстави для такої відмови.

4.9. Держфінпослуг може залишити заяву без розгляду, якщо документи, передбачені цим Положенням, надані не в повному обсязі.

4.10. У разі залишення заяви без розгляду кандидат може повторно подати до Держфінпослуг документи для отримання Сертифіката.

4.11. Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі Сертифіката є:
а) недостовірність інформації в документах, поданих кандидатом для видачі Сертифіката;
б) невідповідність кандидата вимогам цього Положення.

4.12. У разі відмови у видачі Сертифіката на підставі виявлення недостовірності інформації в поданих документах кандидат може повторно подати до Держфінпослуг документи для отримання Сертифіката не раніше, ніж через один рік з моменту прийняття рішення про відмову у видачі Сертифіката.

4.13. Рішення про відмову у видачі Сертифіката може бути оскаржене кандидатом до суду.

4.14. Сертифікат не підлягає переданню для використання іншими особами.

5. Порядок видачі Сертифікатів
5.1. Сертифікат видається кандидату після внесення інформації про нього до журналу реєстрації виданих сертифікатів, яка здійснюється не пізніше п’яти робочих днів з дати прийняття розпорядження Держфінпослуг.

5.2. Видача Сертифіката засвідчується підписом особи, що його отримала в журналі реєстрації виданих сертифікатів.

6. Сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ
6.1. Сертифікат містить такі реквізити:
- прізвище, ім'я та по батькові особи, що має право здійснювати тимчасову адміністрації окремого виду фінансових установ;
- дату, номер розпорядження Держфінпослуг;
- реєстраційний номер сертифіката;
- строк дії Сертифіката;
- дату видачі Сертифіката.

6.2. Сертифікат підписується Головою Держфінпослуг або особою, що його заміщає, та засвідчується печаткою.

7. Анулювання Сертифіката
7.1. Держфінпослуг може прийняти рішення про анулювання Сертифіката у таких випадках:
7.1.1. за письмовою заявою особи, що має Сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ щодо анулювання Сертифікату;
7.1.2. у разі виявлення фактів, передбачених пунктом 3.2. цього Положення;
7.1.3. у разі неодноразового або грубого порушення законодавства при здійсненні особою, що має Сертифікат професійної діяльності на ринках фінансових послуг;
7.1.4. з інших підстав, передбачених чинним законодавством України.

7.2. Анулювання Сертифіката здійснюється шляхом прийняття Розпорядження Держфінпослуг.

7.3. Анулювання Сертифіката здійснюється шляхом відкликання Сертифіката та заборони на проведення тимчасової адміністрації фінансової установи на території України.

7.4. Про анулювання Сертифіката особі, якій він був виданий, повідомляється письмово у п’ятиденний термін після прийняття рішення Держфінпослуг з зазначенням підстав анулювання.

7.5. Запис про анулювання Сертифіката проводиться в журналі реєстрації виданих сертифікатів протягом трьох робочих днів.

7.6. Рішення про анулювання Сертифіката може бути оскаржене особою до суду.

8. Видача дубліката Сертифіката
8.1. Підставами для видачі дубліката Сертифіката є:
а) втрата Сертифіката;
б) пошкодження Сертифіката.

8.2. У разі втрати Сертифіката до Держфінпослуг подається:
а) заява про видачу дубліката Сертифіката (додаток 5 );
б) інформація про публікацію оголошення про втрату Сертифіката.

8.3. У разі пошкодження Сертифіката до Держфінпослуг подається:
а) заява про видачу дубліката Сертифіката;
б) пошкоджений Сертифікат.

8.4. Дублікат Сертифіката видається протягом 10 робочих днів із дня одержання заяви.

8.5. Видача дубліката Сертифіката засвідчується підписом кандидата щодо якого прийнято рішення про видачу Сертифіката у журналі реєстрації виданих сертифікатів.

8.6. У разі видачі дубліката Сертифіката замість втраченого або пошкодженого Держфінпослуг приймає рішення про визнання недійсним Сертифіката, що був втрачений або пошкоджений.

Член Комісії –
Заступник Голови Комісії          Т. Мосійчук

 

Додаток 1
до Тимчасового положення
про порядок сертифікації осіб
на право здійснення
тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ


Державна комісія
з регулювання ринків фінансових послуг України

Сертифікат
на право здійснення тимчасової адміністрації


_____________________________________________________________________________

(назва виду фінансової установи)
_____________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи)

Відповідно до розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
від ____________ 200_ року № _________

Реєстраційний номер сертифіката
_____________________

Термін дії сертифіката:
з ____________________ по ________________


Дата видачі сертифіката
_____________________


Голова Державної комісії
з регулювання ринків
фінансових послуг України _____________ _________________
(підпис)

"___" ____________ 200_ року

М. П.


Додаток 2
до Тимчасового положення
про порядок сертифікації осіб
на право здійснення
тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ


ЖУРНАЛ
реєстрації виданих сертифікатів на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ


№ з/п Прізвище, ім'я та по батькові Підстави для видачі сертифіката (№ і дата розпорядження Держфінпослуг) Дата видачі та номер сертифіката У якій фінансовій установі має право здійснювати тимчасову адміністрацію Відмітка про отримання сертифіката (підпис особи, яка отримала сертифікат) Відмітка про анулювання (№ і дата розпорядження Держфінпослуг, яким анульовано сертифікат) Підстави для видачі дубліката сертифіката (№ і дата розпорядження Держфінпослуг) Відмітка про отримання дубліката (підпис особи, що його отримала)
1
2
3
4
5
6
7
8
9


 

Додаток 3
до Тимчасового положення
про порядок сертифікації осіб
на право здійснення
тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ


Заява
про видачу сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ


_____________________________________________________________________________
(назва виду фінансової установи)

Кандидат_____________________________________________________________________
      (прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи,
_____________________________________________________________________________
місце проживання)
_____________________________________________________________________________

просить видати сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації _____________________________________________________________________________
(назва виду фінансової установи)

До заяви додаються такі документи:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________


"___" ____________ 200_ року

Підпис кандидата _______________


Додаток 4
до Тимчасового положення
про порядок сертифікації осіб
на право здійснення
тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ


ФОРМАТ
ведення бази даних про осіб, що
отримали сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ



Прізвище, ім'я та по батькові Дата народження Домашня адреса Місце роботи (основне), телефон


Місце роботи (за сумісництвом), телефон


Освіта, назва навчального закладу, рік закінчення
Серія, номер та дата видачі сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації фінансової установи

Серія, номер паспорта, ким та коли виданий




Ідентифікаційний номер

У фінансових установах якого виду має право здійснювати тимчасову адміністрацію
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10


Додаток 5
до Тимчасового положення
про порядок сертифікації осіб
на право здійснення
тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ


Заява
про видачу дубліката сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації
____________________________________________________________________________

(назва виду фінансової установи)
____________________________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, якій був виданий сертифікат)
____________________________________________________________________________
(місце проживання)

____________________________________________________________________________


Реєстраційний номер сертифіката__________________________________


Дата видачі сертифіката__________________________________________

Просить видати дублікат сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації_____________________________________________________
(назва виду фінансової установи)


у зв’язку з______________________________________________________

____________________________________________________________________________
(зазначити причину)


До заяви додаються такі документи:

1) інформація про публікацію оголошення про втрату сертифіката;

2) пошкоджений сертифікат (за наявності).

"___" ____________ 200_ року

Підпис кандидата ___________________


АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

Тимчасового положення про порядок сертифікації осіб
на право здійснення тимчасової адміністрації
окремого виду фінансових установ

Тимчасове положення про порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ (далі – Положення) розроблене Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (далі – Держфінпослуг).

1. Визначення та аналіз проблеми, яку буде розв’язано шляхом державного регулювання
Відповідно до статті 47 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, підпункту 18 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України в межах своєї компетенції здійснює сертифікацію осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ.
Положення визначає порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ.

2. Обґрунтування прийняття регуляторного акта
Положення розроблене відповідно до Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” та Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року № 292.
Прийняття цього регуляторного акта є необхідним, оскільки:
- забезпечує виконання вимог чинного законодавства;
- визначає єдині умови та порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ;
- встановлює вимоги до осіб, які претендують на отримання сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ.

3. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта
Прийняття регуляторного акта дозволить встановити кваліфікаційні вимоги до осіб, які претендують на отримання сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ, порядок подання та розгляду документів для отримання сертифікатів, порядок анулювання сертифіката та підстави для видачі дубліката сертифікатів.

4. Визначення цілей державного регулювання
Затверджуючи дане Положення, Держфінпослуг має на меті встановити єдині умови та порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ, що дозволить покращити державне регулювання та контроль у сфері фінансових послуг.

5. Аргументування переваги обраного способу досягнення встановлених цілей
Альтернативні способи досягнення встановленої мети не можуть бути запропоновані з огляду на те, що обов’язковість сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації фінансової установи передбачена пунктом 2 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.

6. Описання механізму і заходів, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми шляхом прийняття регуляторного акта
Після прийняття цього Положення сертифікація осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ здійснюватиметься у порядку, встановленому цим регуляторним актом. Це забезпечить здійснення Держфінпослуг контролю під час здійснення сертифікації тимчасових адміністраторів фінансових установ та недопущення до виконання функцій тимчасового адміністратора фінансової установи осіб, які не відповідають кваліфікаційним та іншим вимогам, встановленим законодавством.

7. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта
У разі прийняття цього Положення буде встановлено єдині умови та порядок сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ. Це надасть можливість Держфінпослуг у випадках, передбачених законодавством, призначати тимчасовими адміністраторами фінансових установ осіб, які відповідають вимогам, встановленим законодавством та отримали відповідний сертифікат на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ.
Реалізація засад запропонованого Положення не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат із Державного бюджету.

8. Оцінка впровадження та виконання вимог регуляторного акта
Впровадження та виконання Положення дасть змогу впорядкувати процедуру сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ та забезпечить недопущення порушень законодавства України в сфері надання фінансових послуг.

9. Оцінка ризику впливу зовнішніх чинників на дію регуляторного акта
Немає.

10. Обґрунтування строку чинності регуляторного акта
Постійно з дня опублікування.

11. Визначення показників результативності регуляторного акта
Показником результативності даного Положення буде можливість здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ у передбачених законодавством випадках шляхом кваліфікованого виявлення причин та умов, що призвели до порушень законодавства, та здійснення заходів щодо усунення таких порушень і запобігання їм на ринках фінансових послуг.

12. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності регуляторного акта
Відстеження результативності даного Положення здійснюватиметься шляхом проведення Держфінпослуг сертифікації осіб на право здійснення тимчасової адміністрації окремого виду фінансових установ та контролю за дотриманням зазначеними суб`єктами вимог цього Положення.

Аналіз регуляторного впливу підготовлено Департаментом державного регулювання ринків фінансових послуг Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Голова Держфінпослуг           В.І. Суслов


 




Інші проекти нормативно-правових актів Держфінпослуг >>>




<<< повернутися | обговорити на форумі >>>